Nėštumas

Venų ligų gydymas

Venų ligos

Venų varikozė

2/15/2023

Venų ligos nėštumo metu

Kaip gydyti venų ligas nėštumo metu?

Kaip padėti būsimai mamai?

Atsikišęs pilvas sudreba ir staiga atsiranda mažas iškilimas – kūdikis atkakliai kabinasi į naują, jam dar nepažįstamą pasaulį. Tačiau mama, regis, to nepastebi. Ji per dieną pavargo ir ką tik atsisėdo, plačiai ištiesusi kojas, norėdama palengvinti jaučiamą sunkumą, deginimą ir skausmą.

Apie 15 proc. nėščiųjų(1) patiria venų varikozę, kuri dažniausiai pasireiškia antrojo nėštumo trimestro pradžioje. Deja, nėštumo laikotarpis ne visada džiugina. Daugeliui moterų, kurioms šiuo laikotarpiu vystosi venų varikozė, arba jei venų varikozės problema jas vargino dar prieš nėštumą, gali sustiprėti nemalonūs simptomai: skausmas, kojų sunkumo jausmas, jų patinimas. Klinikinė patirtis rodo, kad yra ryšys tarp pirmųjų venų ligos simptomų atsiradimo ir nėštumo.

Pasikeitimai, turintys įtakos venų sistemai nėštumo metu

  • Nėštumo laikotarpiu nėščiosios organizme vyksta hormoniniai pokyčiai, dėl kurių sumažėja venų sienelių raumenų tonusas
  • Be to, nėštumo metu cirkuliuojančio kraujo tūris padidėja beveik tris kartus.
  • Tuo pat metu didėja gimda, kuri spaudžia dubens dugno kraujagysles ir blokuoja venų kraujotaką.
  • Papildomas svoris, pavyzdžiui, dėl daugiavaisio nėštumo, labiau spaudžia giliąsias kojų venas.
  • Kai kurie autoriai atkreipia dėmesį ir į kitą predisponuojantį veiksnį – gerokai sumažėjusį nėščiųjų aktyvumą, nes kuo labiau auga pilvas, tuo mažiau būsimos mamos nori judėti, nes greitai pavargsta.

Visa tai leidžia daryti išvadą, kad kraujagyslių apkrova didėja, kraujagyslių sienelių spaudimas stiprėja ir būsimai motinai vystosi venų liga.

Kaip gydyti venų ligas nėštumo metu?

Pirma ir pati svarbiausia taisyklė – nesiimkite iniciatyvos. Kiekviena nėščia moteris žino, kad bet kuris vaistas gali būti vartojamas tik pasitarus su gydytoju.

Dauguma vaistų šioms ligoms gydyti gaminami bioflavonoidų pagrindu.

Nėštumas visada atneša didelių pokyčių. Pasireiškus pirmiesiems flebito simptomams (patinimui, skausmui ir sunkumo jausmui kojose, atsiradus pažeistų venų epidermyje ir t. t.), turėtumėte kreiptis į gydytoją kraujagyslių specialistą, kuris rekomenduos tinkamą gydymą ir nedidelius kasdienio gyvenimo pokyčius, padėsiančius palengvinti simptomus.

Bet kuriuo atveju nėštumas yra pats geriausias laikotarpis pasirūpinti savimi, nes po gimdymo visos jėgos paprastai jau skiriamos kūdikio priežiūrai.

Laikantis specialistų rekomendacijų, šis laikotarpis tikrai visiems laikams išliks jūsų atmintyje kaip kupinas džiugių akimirkų!

  1. Goldberg P. et al. Phlebolymphology, 2014; Vol 21. No. 3

2024