Venų ligos

Venų varikozė

2/16/2023

Kojų nuovargis – venų nepakankamumo simptomas

Kodėl mano kojos pavargusios, sunkios ir patinusios?

Kojų venos turi stumti kraują atgal į širdį prieš gravitacijos jėgą, o tai atlieka susitraukdami aplink jas esantys raumenys ir vožtuvų sistema, kuri neleidžia kraujui tekėti atgal. Tačiau ši sistema gali sutrikti. Tai atsitikus venos, nepajėgiančios atgal į širdį išstumti tiek kraujo, kiek turėtų, gali išsipūsti, o dalis skysčio – pratekėti, todėl kojos patinsta ir apsunksta1.

 

Ar pavargusios kojos reiškia venų nepakankamumą?

Su venų nepakankamumu susijęs kojų nuovargis gali pasireikšti maudimu, pulsavimu arba spaudimo jausmu ilgiau pastovėjus. Kai kurie žmonės savo kojų nuovargio pojūtį taip pat apibūdina kaip kojų tirpimą, skausmą arba sustingimą2. Simptomai silpnėja imantis kraujotaką lengvinančių priemonių, pavyzdžiui, pakeliant aukščiau kojas, vaikštant, mūvint kompresines kojines ir (arba) vartojant venas veikiančius vaistus3

Jei manote, kad jums pasireiškė kurie nors simptomai, kreipkitės į gydytoją, kuris nustatys tikslią diagnozę.

 

Įtakos turintys veiksniai

Dėl kelių veiksnių žmonių kojos pavargsta. Vienų veiksnių, pavyzdžiui, amžiaus, lyties (moterų), genetinio paveldimumo ar hormonų būklės (nėštumas), pakeisti neįmanoma, tačiau kitų išvengti arba pakeisti galima. Tai veiksniai kaip: nejudri gyvensena, ilgas buvimas saulėje ir karštyje, pernelyg ilgas stovėjimas, antsvoris ir vidurių užkietėjimas1. Todėl svarbu laikytis patarimų ir rekomendacijų, kaip padėti pavargusioms kojoms.

 

Ką man daryti?

Sveikatos priežiūros specialistai venų nepakankamumą ir kojų nuovargį dažnai laiko nereikšmingomis problemomis ir neskiria joms dėmesio4. Tačiau profilaktika ir ankstyva diagnozė gali palengvinti ligos simptomus ir sulėtinti jos progresavimą2. Be to, venų nepakankamumas, jei tinkamai negydomas, gali komplikuotis ir pasunkėti2. Todėl kojų nuovargio problemą būtina kuo anksčiau spręsti taikant profilaktikos ir gydymo priemones2.

Profilaktikos priemonės2:

  • sveikai maitinkitės ir nestorėkite
  • mankštinkitės ir vaikščiokite, kai tiktai galite
  • stenkitės ilgai nestovėti, o jei stovite, retkarčiais įtempkite blauzdų raumenis
  • nedėvėkite ankštų drabužių ir avalynės
  • mūvėkite kompresines kojines
  • maudykitės po šaltu dušu ir masažuokite kojas
  • ilsėdamiesi kojas pakelkite aukščiau

Yra ir vaistų, kurie kelia venų tonusą ir elastingumą, lengvina ligos simptomus ir užkerta kelią jos progresavimui2.

 

Kaip numalšinti pavargusių kojų skausmą?

Laimei, yra keli praktiniai patarimai, kaip padėti pavargusioms kojoms priemonėmis, kurias galima taikyti tiek namuose, tiek darbe ir kurios gali praversti konkrečiose situacijose ir konkrečiu metu, kai simptomai paūmėja, pavyzdžiui, skrendant lėktuvu, nėštumo laikotarpiu arba vasarą1, 5, 6.

  1. Sociedad Española de Farmacia Comunitaria. Guía práctica para prevenir y tratar el síndrome de piernas cansadas. Available at: https://www.sefac.org/sites/default/files/2017-11/Sind__piernas_cansadas.pdf Last accessed May 2022
  2. Piera Fernández M. Piernas cansadas. Atención especial. Farmacia Profesional. 2002;16:96–99
  3. Youn YJ, Lee J. Chronic venous insufficiency and varicose veins of the lower extremities. Korean J Intern Med. 2019;34:269–283.
  4. Eberhardt RT, Raffetto JD. Chronic venous insufficiency. 2014;130:333–346.
  5. Maya RA, Pérez F. Documento SEMG: Manejo y derivación en insuficiencia venosa crónica. Available May 2022 at: https://www.semg.es/images/stories/recursos/2017/documentos/Monografia_INSF.VENOSA.CRONICA.pdf Last accessed May 2022
  6. Gallus AS. Travel, venous thromboembolism, and thrombophilia. Semin Thromb Hemost. 2005;31:90–96.

2024