Venų ligos

Venų varikozė

3/18/2024 by Tomas Janušauskas, dr. med.

Lėtinė venų liga ir šaunios atostogos – misija įmanoma!

Interviu su kraujagyslių chirurgu med. Dr. Tomu Janušausku (Vilniaus miesto klinikinė ligoninė).

 

Kodėl šiltuoju metų laiku, ypač vasarą, dauguma žmonių skundžiasi kojų negalavimais: skausmu, sunkumu, tinimu?

Tyrimais patvirtinta, kad karštis, ilgalaikis sedėjimas darbo vietoje ar transporto priemonėse (automobilyje, lėktuve, traukinyje) bei stovėjimas yra pagrindiniai kojų venoms kenkiantys veiksniai. Kojų skausmas, sunkumas ar tinimas vasarą vargina net ir tuos žmones, kurie neserga jokiomis venų ligomis. Pasitaiko, kad darbo vietoje beveik nepakildami prasėdime ištisą dieną – tiek pat sėdėtume lėktuve, skrendančiame iš Paryžiaus į Niujorką. Bet po skrydžio mes tikrai pagalvotume, kad tokia kelionė buvo ne į naudą lyg “švininėms”, pavargusioms ir apsunkusioms kojoms. O štai po ilgos darbo dienos retai susimąstome, kokią žalą sėdėjimas padarė mūsų kojų venoms. Žinoma, po vieno sėdėjimo ar stovėjimo “seanso” kojų venų varikoze nesusirgsime, tačiau dėl kraujo sąstovio venose ilgainiui sunegaluoja maždaug 55 proc. sėdimą darbą dirbančių žmonių, taigi, kas antras gyventojas.
 

Kodėl šiltuoju metų laiku, ypač vasarą, dauguma žmonių skundžiasi kojų negalavimais: skausmu, sunkumu, tinimu?

Apie kelionei reikalingus daiktus: rūbus, apavą, dovanas ir t.t pradedame galvoti gerokai iš anksto. Bėda ta, kad lygiai taip pat pasiruošti ir pasirūpinti savo sveikata dažnas žmogus tiesiog pamiršta ar tam neranda laiko. Jei ilgos kelionės metu žmogus nori džiaugtis gražiomis ir lengvomis kojomis – pradėti rūpintis jomis jau reiktų bent 2 savaitės iki suplanuotos išvykos:

  • Tinkama avalynė. Ją būtina išsirinkti iki kelionės ir “išbandyti”. Labai dažnai atrodytų patogūs batai ima spausti ar trinti aktyviai dėvint juos visą dieną. Ypač svarbios ortopedinės jų savybės – pėdos padėtis ir judesiai atsiliepia ir blauzdos raumenims, o šie, kaip žinia, yra svarbiausias kojų geros veninės kraujotakos veiksnys.
  • Judėjimas ir skysčiai. Prieš kelionę patariama daugiau pajudėti, išgerti didesnį kiekį skysčių.
  • Geriamieji venotonikai. 2 savaitės iki kelionės yra pats laikas pradėti vartoti geriamuosius venotonikus, kurie sustiprina venų sieneles, gerina limfinį drenažą. Venotonikai yra labai svarbi pasiruošimo kelionei dalis, nes tai leidžia išvengti kojų skausmo, sunkumo bei tinimo. Aš savo pacientams rekomenduoju “Detralex”, nes tai yra natūralus vaistas, gaminamas iš specialios rūšies apelsinų žievelių. Natūralūs flavonoidai yra susmulkinami specialiu mikronizacijos būdu, ko pasekoje 2 kartus pagerėja jo įsisavimas ir efektyvumas, lyginant su kitais rinkoje esančiais flavonoidų vaistais.
  • Kompresinės kojinės. Net ir sveikiems žmonėms rekomenduojama įsigyti ir išbandyti kompresines kojines. Jas reiktų dėvėti ilgų kelionių metu, todėl labai dažnai ant pakuotės rašoma “travel” arba profilaktinės kompresijos klasės kojinės.

Jau prasidėjus kelionei galioja tos pačios rekomendacijos: vartoti daugiau skysčių, nepamiršti judėjimo net ir skrydžio metu (pavyzdžiui, judinti kojos pėdą aukštyn žemyn), esant galimybei atsistoti ir šiek tiek pavaikščioti, nedevėti aptemptų nepatogių rūbų, nedevėti diržų ir kojas apspaudžiančių batų, nesedėti sukryžiuotomis kojomis. Taip pat skrydžio metu nerekomenduojama gerti migdomųjų vaistų, nes giliai įmigęs žmogus praranda galimybę pajudėti ir taip padėti savo kojoms.

Kelionėje laisvą minutę galima naudingai išnaudoti kojų poilsiui. Kojas galite pasikelti aukščiau, jei tai leidžia aplinka ir netrikdysite aplinkiniams. Geriausia – atsigulti ant nugaros ir pakėlus ištiestas kojas aukštyn atremti į sieną, jei tai jūsų viešbučio kambarys, arba į medį, jei atokvėpiui pasirinkote parką. Kartu lankstydami pėdas dar labiau suaktyvinsite galūnės veninę kraujotaką. Visą tai pagyvins veninio kraujo nutekėjimą iš galūnių, sumažins veninio kraujo sąstovį. Seniau aš pats mėgdavau daug keliauti autobusu. Tokios kelionės – tikras iššūkis kojoms, nes žmogus arba sėdi, arba vaikšto. Pajutęs nuovargį kojose ir radęs galimybę, atsiguldavau ant abiejų sėdynių ir kojas susikeldavau aukštyn, atremdamas jas į autobuso lango rėmą. Taip kojos labai greitai pailsėdavo. Žinoma, jūsų veiksmai neturi erzinti aplinkinių, tad nepamirškite, kad jūsų laisvės baigiasi ten, kur prasideda kito žmogaus laisvė.

Dėl kraujo sąstovio
venose ilgainiui
sunegaluoja maždaug 55
proc. sėdimą darbą
dirbančių žmonių.

Ar neužtektų tik patepti skaudančių kojų kokiu vėsinančiu tepalu?

Visa bėda yra ta, kad tepalo skvarba per odos barjerą yra ribota- vos 2mm. Todėl jie tinkami tik tada, kai užtenka masažo, vėsinančio ar drėkinančio poveikio. Kuomet pasireiškia tokie simptomai kaip kojų skausmas, sunkumas ar tinimas – jau yra reikalingas sisteminis poveikis į giliąsias venas bei limfinį drenažą. Šiuo atveju tik sisteminiai vaistai (venotonikai), veikdami venos viduje į sienelę bei venų vožtuvą, gydo negalavimo priežastis ir malšina visus simptomus.

 

Kodėl gyvenimo būdas ar šiluma sukelia būtent kojų negalavimus? Ir kada, atrodytų, visai paprasti simtomai jau perrauga į lėtinę ligą?

Dėl kojų problemų galima kaltinti žmogaus anatomiją bei evoliuciją. Kadaise žmonės atsistojo ant dviejų kojų, užuot bėgioję keturiomis. Tačiau stati laikysena sukėlė didžiulę problemą: kaip padaryti, kad kraujas iš pėdų pasiektų širdį, tekėdamas prieš traukos jėgą? Laikui bėgant, gamta, evoliucija šiai problemai spręsti sugalvojo labai gerą struktūrą – venų vožtuvus.

Kai venos ir vožtuvai yra geros būklės, kraujas teka normaliai ir grįžta į širdį. Esant tam tikroms aplinkybėms, uždegimas pažeidžia venas, vožtuvus ir kraujas nebegali efektyviai nukeliauti atgal į širdį. Jis nenuteka iš kojų, ir būtent tai sukelia skausmą bei sunkumą. Atsiradus būdingiems požymiams bei simptomams yra diagnozuoja lėtinė venų liga.

Lėtinė venų liga – tai simptomų kompleksas, pasireiškiantis kojų sunkumu, skausmu, pabrinkimu, tinimu, mėšlungiu. Ligai progresuojant atsiranda odos pokyčių, paviršinės venos išsiplečia, jas ima niežėti, atsiranda trofinės opos (LVL klinikinė klasifikaciją- 1 pav.).

Išsivysčius lėtinei venų ligai, kojų skausmas ir mėšlungis stipriau jaučiami ilgiau sėdint, vaikštant arba stovint, o sumažėja po nakties, poilsio metu kojas ištiesus horizontaliai ar pakėlus šiek tiek aukščiau. Odos pokyčiai pirmiausiai pasireiškia atsiradusiomis raudonai rudos spalvos dėmelėmis, kurios laikui bėgant plečiasi ir gali komplikuotis. Nemaloniausia ir sunkiausiai išgydoma ligos stadija – trofinės opos. Opos gali atsiverti po mažiausio odos sužeidimo. Visus šiuos pokyčius lemia padidėjęs ilgalaikis veninis kraujospūdis.

Liga diagnozuojama atliekant ultragarsinį dvigubo skenavimo tyrimą, kurio metu įvertinama kojų giliųjų ir paviršinių bei jas jungiančių (perforuojančių) venų kraujotaka, jų vožtuvų funkcija.

Medikamentinis gydymas
venotonikais skiriamas jau pradinėse ligos stadijose, o pažengus ligai šie
vaistai yra svarbi gydymo
priemonių dalis.

 
 

Kokie yra ligos rizikos faktoriai ir kaip pačią ligą gydyti?

Rizikos veiksniai: įgimta venų vožtuvų patologija ar paveldėjimas, moteriška lytis, nėštumas, viršsvoris, stovimas ar sėdimas darbas, ankšti drabužiai, rūkymas, buvusi giliųjų venų trombozė, fizinio aktyvumo stoka.

Diagnozavus lėtinę venų ligą yra taikomas komplesinis gydymas:

  • Medikamentinis gydymas venotonikais skiriamas jau pradinėse ligos stadijose, o pažengus ligai šie vaistai yra svarbi gydymo priemonių dalis.
  • Kompresinė terapija – elastiniai tvarsčiai arba kompresinės kojinės. Šios priemonės stipriai suspaudžia galūnę. Spaudžiant paviršines venas ir audinius pagerėja veninio kraujo nuotėkis į giliąsias venas. Dirbant kojų raumenims labiau spaudžiamos ir pačios giliosios venos, nes kojų raumenys atlieka siurblio funkciją.
  • Opoms gydyti naudojami vietinio poveikio antiseptikai ar antibiotikoterapija, hidrokoloidiniai tvarsčiai.
  • Operacija dažniausiai atliekama, kai liga jau būna pažengusi.
  • Rekomenduojama naudoti kontrastinį dušą, masažus.
 

Ar yra rizikinga lektuvais keliauti jau sergančiam lėtine venų liga žmogui?

Žmonėms, kenčiantiems nuo lėtinės venų ligos ir dažnai keliaujantiems lėktuvais, kyla krešulių susiformavimo rizika (amerikiečių aprašytas ekonominės klasės sindromas). Pasitaiko atvejų, kad ilgesnį laiką lėktuvu skrendantis žmogus atsistojęs tiesiog krinta negyvas dėl staiga susiformavusio krešulio giliojoje venoje. Manoma, kad tai nutinka dėl lėktuve patiriamo slėgių skirtumo. Todėl skrendant lėktuvu ilgiau nei 10 valandų reiktų prisiminti apie kraujo užsistovėjimo vienoje vietoje riziką. Reiktų vadovautis jau mūsų aptartotmis taisyklėmis:

vartoti daugiau skysčių, nepamiršti judėjimo net ir skrydžio metu, iš anksto pradėti naudoti venotonikus, taip pat – mūvėti elastines kojines, ypač jei anksčiau yra buvę nustatyta kraujo krešuliukų ar venos yra išsiplėtusios. Žmonės neturėtų kompleksuoti dėl elastinių kojinių mūvėjimo lėktuvo salone, nes jame nėra karšta, o kompresinių kojinių gamintojai siūlo platų spalvų ir raštų asortimentą, tinkantį prie bet kokios aprangos.

Kai kada rekomenduojama susileisti ir kraują skystinančių vaistų. Mažesnę krešulio susiformavimo riziką patiria asmenys, skrendantys verslo klase (ten yra galimybė užsikelti kojas aukštyn), o visi kiti turėtų pagalvoti, kaip sau pagelbėti kitais būdais.

 

Kokius venotoninius preparatus rekomenduojate?

Įrodyta, kad šiuolaikiniai venotonikai, veikdami kraujagyslių viduje, slopina įvairias uždegiminio proceso grandis. Aš renkuosi tik moksliniais tyrimais ir tarptautinėmis rekomendacijomis pagrįstą gydymą. Ne maisto papildus, o efektyvius ir gerai toleruojamus vaistus. Remiantis įrodymais bei labai teigiamais pacientų atsiliepimais – aš rekomenduoju vaistą „Detralex“.

2024