2/15/2023

Kaip pagerinti venų nepakankamumo būklę

Venų nepakankamumas yra labai paplitusi liga: ja serga 50–70 proc. visų Ispanijos gyventojų. Dažniausi simptomai: kojų nuovargis ir sunkumas, venų varikozė ir venų mazgų susidarymas, patinimas, skausmas, mėšlungis ir parestezija.1 Laikui bėgant ši liga sunkėja ir turi būti gydoma nuo pat pradžių, kad palengvėtų jos simptomai ir būtų išvengta ligos progresavimo bei jos komplikacijų.

Norėdami palengvinti kojų venų nepakankamumo būklę ir pasiekti didesnį gydymo veiksmingumą, galite šiek tiek pakeisti savo kasdienį gyvenimą. Svarbiausia yra pakeisti gyvenimo būdą, ypač jei esate nėščia3. Visi veiksmai turėtų būti nukreipti į venų refliukso gydymą.

  • Kojų pakėlimas: skausmą ir kitus venų nepakankamumo simptomus sukelia venų hipertenzija. Kojų pakėlimas 30 minučių aukščiau širdies lygio 3 ar 4 kartus per dieną sumažina venų hipertenziją, pagerina odos mikrocirkuliaciją ir sumažina venų opas bei edemą3. Sumažėjus raumenų spaudimui sumažės ir skausmas, kurį sukelia kraujo sąstovis venose3.
  • Mankšta: blauzdų raumenys veikia pumpuodami kraują atgal į širdį. Dėl šios priežasties fizioterapija ir mankšta siekiama atkurti blauzdos raumenų funkciją3. Veninėje kraujotakoje dalyvauja ir kulkšnys, kurios judėdamos aktyvina kraujotaką. Patartina sulenkti kulkšnis ir kojų pirštus, kad efektyviai pagreitintumėte kraujo tekėjimą3.
  • Kompresinės kojinės: jos maksimaliai spaudžia kulkšnis ir jų spaudimas palaipsniui silpnėja link šlaunų[1]. Be to, jos veikia išorine jėga, kuri skatina kojų edemos drenažą.3 Šios kojinės bus veiksmingos, jei jas reguliariai mūvėsite nuo pat ryto. Svarbu pasirinkti tokį kojinių suspaudimo laipsnį, kuris atitiktų venų nepakankamumo sunkumą3.

Venų nepakankamumo gydymo priemonės

Greta sveiko gyvenimo būdo yra daug venoaktyvių medžiagų, kurios naudojamos venų nepakankamumui gydyti. Tai įvairios veikliosios medžiagos, kai kurios iš jų yra natūralios kilmės, kurios skirtingu lygiu veikia edemą ir jos simptomus4: didina venų tonusą, veikia uždegimą vožtuvuose ir venų sienelėje, mažina edemą, malšina skausmą, gerina limfos drenažą ir mažina kraujo klampumą. Rinkoje yra daugybė priemonių, kurių daugelis yra kelių veikliųjų medžiagų derinys4. Tarp šių veikliųjų medžiagų išsiskiria saponinai ir flavonoidai. Išgryninti ir mikronizuoti jie yra labai rekomenduojami, nes įrodytas jų veiksmingumas gydant simptomus ir edemą4.

 

Ar galima išgydyti venų nepakankamumą?

Nors kojų venų nepakankamumas yra lėtinė problema, gydyti reikia pradėti kuo greičiau, kad palengvėtų simptomai ir liga neprogresuotų2. Svarbiausia – reikia keisti kasdienius įpročius, pavyzdžiui, įprasti pakelti kojas, mankštintis ar mūvėti kompresines kojines2.

  1. Mayra RA, Pérez F. Documento SEMG: Manejo y derivación en insuficiencia venosa crónica. 2017. Available at: https://www.semg.es/images/stories/recursos/2017/documentos/Monografia_INSF.VENOSA.CRONICA.pdf
  2. Eberhardt RT, Raffetto JD. Chronic venous insufficiency. Circulation. 2005. 10;111(18):2398-409.
  3. Lower extremity pain from chronic venous insufficiency: A comprehensive review. Cardiol Ther. 2021;10:111-40
  4. Carrasco E, Díaz S. Recomendaciones para el manejo de la Enfermedad Venosa Crónica en Atención Primaria. 2015. Available at https://semergen.es/resources/files/noticias/venosaCrocina_1.pdf

2024