Hemorojus

Patarimai

2/16/2023

Mityba sergant hemorojumi. Ką galima valgyti, o ko ne?

Norint išvengti hemorojaus labai svarbu tinkamai maitintis ir žinoti, ką valgyti, o kokių maisto produktų vengti. Šiame straipsnyje pateikiame patarimų, kaip pritaikyti mitybą, kad išvengtumėte hemorojaus.

Hemorojus yra labiausiai paplitusi proktologinė patologija ir viena iš dažniausiai pasitaikančių bendros populiacijos ligų1. Hemorojus atsiranda dėl įvairių priežasčių, tačiau svarbiausi veiksniai yra vidurių užkietėjimas, mityba ar nėštumas2.

 

Ką valgyti sergant hemorojumi?

Vidurių užkietėjimas yra viena dažniausių hemorojaus priežasčių. Jis dažnai būna susijęs su mityba arba jatrogeniniais veiksniais*. Vartojant maistą, kuriame trūksta skaidulų ar skysčių, greičiau užkietėja viduriai, nes susidaro kietos arba sausos išmatos. Skaidulos didina išmatų svorį ir tūrį, todėl jos minkštėja. Didesnės apimties išmatos lengviau pasišalina, todėl sumažėja vidurių užkietėjimo, taigi gali mažėti ir hemorojaus tikimybė3Skaidulos glaudžiai sąveikauja su žarnyno flora – žarnyne gyvenančiomis bakterijomis. Šios bakterijos apdoroja sunkiai virškinamą maistą, padeda įsisavinti maistines medžiagas ir formuoja sudėtingą save reguliuojančią ir pusiausvyrą išlaikančią ekosistemą. Skaidulos suteikia išmatoms konsistencijos, skatinančios jas judėti žarnynu4Mityba, kurioje gausu skaidulų, gali būti ir kitaip naudinga sveikatai, pavyzdžiui, padėti išlaikyti sveiką svorį, mažinti cukrinio diabeto, širdies ligų ir kai kurių rūšių vėžio riziką3Patartina pamažu įtraukti skaidulų į savo mitybą. Norint gauti reikiamą skaidulinių medžiagų kiekį, rekomenduojama suvartoti jų paros normą pagal amžių ir ly3. Sergant hemorojumi rekomenduojama ne tik didinti skaidulų kiekį maiste, bet ir gerti daug vandens.

 

Lentelė paimta iš: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in- depth/fiber/art-20043983

 

Skaidulų gausus maistas

Geriausias natūralių skaidulų šaltinis yra daržovės. Sergant hemorojumi rekomenduojama vartoti salotas, lapinius burokėlius, šviežias morkas, špinatus, virtus jaunus žalumynų lapelius, brokolius, artišokus, moliūgus, bulves, šparagines pupeles ir daržovių sultis. Taip pat rekomenduojami grūdai ir riešutai, pavyzdžiui, saulėgrąžų sėklos, migdolai, pistacijos ir graikiniai riešutai4. Ankštinėse daržovėse irgi yra daug ląstelienos, taip pat ir baltymų, kurie gali palengvinti virškinimą ir tuštinimąsi.

Vaisiai ir daržovės (geriau su odele) taip pat yra puiki galimybė su maistu gauti daugiau skaidulinių medžiagų. Jie taip pat  puikus vitaminų ir mineralų šaltinis. Rekomenduojama suvalgyti bent 5 porcijas per dieną3.

Būkite atsargūs! Pernelyg skubiai pagausinus mityboje skaidulinių medžiagų, gali žarnyne kauptis dujos, pūsti pilvą ir kilti spazmų. Skaidulų kiekį maiste didinkite pamažu kelias savaites. Tai leidžia natūralioms virškinimo sistemos bakterijoms prisitaikyti prie pokyčių3.

 

Kokių maisto produktų geriau nevartoti sergant hemorojumi?

Svarbu ne tik žinoti, ką valgyti sergant hemorojumi, bet ir kokių maisto produktų, galinčių sukelti vidurių užkietėjimą ar ligos paūmėjimą, nevartoti.

Toliau pateiktoje lentelėje išvardyti kai kurie maisto produktai, kurių turėtų nevartoti pacientai, kenčiantys nuo vidurių užkietėjimo ir (arba) hemorojaus.

 

Kaip dar palengvinti hemorojų?

Nors geri gyvensenos įpročiai ir sveika mityba gali palengvinti hemorojų, paūmėjimo atveju išbandykite ir šias rekomendacijas:

  • Rūpinkitės savo higiena. Po kiekvieno tuštinimosi būtina kruopšti tarpvietės higiena. Naudokite drungną vandenį, rūgštinį arba neutralų muilą, tarpvietę gerai nuplaukite ir švelniai nusausinkite. Nerekomenduotina naudoti tualetinį popierių, geriau – drėgnas servetėles. Nuplovus svarbu kruopščiai nusausinti, kad nekiltų infekcijų ir nedirgintų. Rekomenduojamos sėdimosios vonelės (šalto arba drungno vandens, bet jokiu būdu ne karšto)5, 6.
  • Atkreipkite dėmesį į savo įpročius ir gyvenseną. Dieną nuolat keiskite kūno padėtį ir stenkitės ilgai nestovėti. Niekada nedelskite išsituštinti. Ledo arba šalti kompresai mažina patinimą. Be to, patartina nedėvėti pilvą spaudžiančių drabužių, nes jie kelia vidinį spaudimą, veninis kraujas sunkiau grįžta.
  • Būkite fiziškai aktyvūs. Sėdima gyvensena gali skatinti hemorojaus atsiradimą. Fizinis aktyvumas keičia nejudrią gyvenseną ir mažina antsvorio rizika. Būtinai kasdien skirkite šiek tiek laiko mėgstamai fizinei veiklai ir atsipalaidavimui. Būkite atsargūs! Važiavimas dviračiu, motociklu, irklavimas ar jodinėjimas gali sukelti hemorojų.
  • Jums padės sveikatos priežiūros specialistas. Jei pastebėjote, kad hemorojaus simptomai nepraeina, nors ir ėmėtės visų higienos, mitybos ir medikamentinių priemonių, nedvejodami kreipkitės į gydytoją arba vaistininką.

 

  1. Guia de hemorroides Fisterra. 2017 https://www.fisterra.com/guias-clinicas/hemorroides/
  2. Parvez Sheikh P, et al. The prevalence, characteristics and treatment of hemorrhoidal disease: results of an international web-based survey. J Comp Eff Res. 2020; 9:1219–1232. Available at :https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33079605/
  3. Mayo Clinic. Estilo de vida saludable. Nutrición y comida saludable. Available at: https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/nutrition-and-healthy-eating/in-depth/fiber/art- 20043983
  4. CuídatePlus. Fibra alimentaria. Available at : https://cuidateplus.marca.com/alimentacion/diccionario/fibra.html
  5. Pérez Alcázar M. Hemorroides hidratación y protección. Farmacia Profesional. 2005;19:62–6. Availabe at :https://docplayer.es/21286639-Hemorroides-hidratacion-y-proteccion.html
  6. de Conte Vila O, Batlle Edo C. Hemorroides clínica y tratamiento. Farmacia Profesional. 2003;17:60–65. Available at : https://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-hemorroides-13056236
  7. EmoflonTM package information leaflet. [Last accessed: May 2022].

*Adverse physical or mental condition induced in a patient by undesirable or harmful effects of the treatment. (RAE)

2024